wtorek, 3 czerwca 2014

Typologia krajobrazu

W zależności od przyjętego kryterium podziału można wyróżnić wiele typów i rodzajów krajobrazu.
I. Ukształtowanie powierzchni
- krajobraz nizinny
-krajobraz pofalowany
-krajobraz pagórkowaty
-krajobraz górski


Krajobraz nizinny
\

II. Pokrycie terenu
- krajobraz pustynny
- krajobraz stepowy
- krajobraz rolniczy


Krajobraz rolniczy

III. Stopień ingerencji człowieka
-krajobraz pierwotny czyli nietknięty przez człowieka. Praktycznie nie istnieją już takie tereny, w których działalność człowieka byłaby niewidoczna. Objęte są szczególną ochroną w postaci ścisłych rezerwatów, na terenach rozległych kompleksów - parków narodowych.



- krajobraz naturalny - tereny, które jedynie nieznacznie zostały zmienione przez człowieka. Jest jakby pierwszy etap przekształcania krajobrazu, w którym poczynione zmiany są niewielkie, a obecność człowieka słabo zauważalna. Krajobraz z niewielką zabudową charakterystyczny dla gospodarki związanej ze zbieractwem, łowiectwem, pasterstwem, rolnictwem (są bezkolizyjne w krajobrazie). Np. tereny górskie, gdzie wypasane są owce, bądź tereny zamieszkiwane przez prymitywne plemiona, żyjące ze zbieractwa i łowiectwa (Afryka, Australia)



- krajobraz kulturowy - utworzony przez człowieka.Zaznaczają w nim swój udział wszystkie zmiany cywilizacyjne i kulturowe, jakie przeszedł człowiek na Ziemi, począwszy od cywilizacji pierwotnych i rolniczych, a na współczesności kończąc. Jest to krajobraz tak bardzo zmieniony przez człowieka, że jego dalszy istnienie uwarunkowane jest stałymi zabiegami w celu jego podtrzymywania lub naprawy zaistniałych, niekorzystnych zmian w środowisku.
Krajobraz kulturowy może być:
* harmonijny - gdy działalność człowieka miała charakter przemyślany i celowy, a przemiany wprowadzone w środowisku nie doprowadziły do niekorzystnych zmian, naruszających równowagę biologiczną.Przykładem mogą być krajobrazy ogrodowy czy historyczny, niosące wartości kulturowe, naukowe, dydaktyczne i estetyczne związane z epoką, w której powstały.



*dysharmonijny - nazywamy też zdegradowanym, ze względu na wiele niekorzystnych zmian poczynionych przez człowieka, przekształcających środowisko w złym kierunku, prowadzących do utraty jego wartości biologicznej. Przykładami mogą być tereny przemysłowe czy też wysypiska śmieci.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz