wtorek, 3 czerwca 2014

Krajobraz jako wynik działalności człowieka.

Rozpoczynając przygodę z architekturą krajobrazu, nieuchronne jest zapoznanie się z pojęciem "krajobraz". Każdy z nas powie najprościej jak tylko potrafi "Krajobraz to wszystko to, co nas otacza". A jesteście w stanie opisać bardziej szczegółowo to pojęcie? Krajobraz składa się z bardzo wielu elementów. Możemy go rozpatrywać w różnych aspektach.

Problematyka zmian zachodzących w otaczającym nas krajobrazie stała się przedmiotem licznych badań naukowych: przyrodniczych, geograficznych, ekonomicznych, filozoficznych i historycznych, i to przede wszystkim z chwilą pojawienia się pierwszych istotnych zagrożeń dla życia człowieka. Powstały one na skutek zachwiania równowagi biologicznej. A wszystko za sprawą szybkiego rozwoju przemysłu, rozwoju cywilizacji.Zaczęły ginąć cenne gatunki roślin i zwierząt. Nastąpiło pogorszenia warunków środowiska: zanieczyszczenie powietrza, wód, gleby.

Początkowo wyrazem dbałości o środowisko stał się ruch ochrony przyrody. Zaczęły powstawać pierwsze parki narodowe, ochroną obejmowano kolejne gatunki roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Z czasem problematyka ta rozszerzyła się na wiele innych działań, tj. rewaloryzacja, rekultywacja, rewitalizacja i kształtowanie środowiska. 

Człowiek wpływa na krajobraz w sposób świadomy lub nieświadomy. Powoduje zmiany, które mogą mieć charakter celowy i przemyślany, co będzie gwarancją pozytywnych zmian.
Wszyscy, którzy podejmują działania w krajobrazie, powinni mieć świadomość konsekwencji, które mogą mieć katastrofalny wpływ na środowisko w przyszłości. 

Znacie jakieś przykłady takich roślin?? :) Podpowiem Wam, że taką rośliną jest hiacynt wodny, którego zaczęto rozwozić po całym kontynencie. Szybko się rozmnaża. Rośliny w dużym zwarciu, powodowały zmniejszenie dopływu światła co wpłynęło na obniżenie zawartości tlenu w zbiornikach. Zarastał jeziora, rzeki, rowy , co utrudniało żeglugę. Walka z tą rośliną okazała się bardzo trudna.

Każde działanie podejmowane w środowisku powinno być bardzo szczegółowo przemyślane! Istotą jest znajomość problematyki krajobrazu i jego zależności od człowieka.

Krajobraz jest wynikiem powiązania różnorodnych czynników mających wpływ na jego kształt. Możemy wyróżnić dwie podstawowe grupy czynników, z których pierwsza decyduje o ukształtowaniu powierzchni, druga o pokryciu terenu, czyli o tym wszystkim, co znajduje się na danej powierzchni. Mogą mieć charakter naturalny i kulturowy. 
W zależności od różnego stopnia udziału czynników, można wyróżnić krajobraz: naturalny, kulturowy, miejski, wiejski, historyczny, przemysłowy, rolniczy itp.


Krajobraz rolniczy


Krajobraz kulturowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz